Čína mění své postoje ke zvířatům a životnímu prostředí

žraločí polévka v Číně už tolik neletí

Čína zlepšuje své postoje k ochraně přírody. Není to poprvé a měsíc po měsíci se vztah politiků k životnímu prostředí stává efektivnější.

Čínská vláda vydala minulý týden prohlášení, ve kterém se
zavazuje vydat mnohem více prostředků v boji proti nelegálnímu transportu živých živočichů. Nový akční plán má ochraňovat ohrožené druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin pro import a export a také zasadit speciální oddělení, která budou činná v trestních řízeních v boji proti pašerákům.

Pětiletka zvýší spolupráci zejména se zeměmi v Africe a jihovýchodní Asii. Stanovila si deset základních bodů, mezi něž patří tvrdý boj proti obchodu s různými částmi těla živočichů – zejména co se týká nosorožců, žraloků a slonů.

 

Žraločí polévka už není „in“

Podle organizace World Wildlife Found (WWF) se i postoje bohatých lidí vůči těmto produktům mění. Pašeráci mají sice vysoké příjmy z nelegálního byznysu, ale nová generace mladých bohatých už nezastává stejné názory jako jejich rodiče a prarodiče ohledně divoké zvěře. Příkladem může podle WWF být polévka ze žraločích ploutví. Zatímco dříve byla symbolem společenského postavení, kdy se snobská oslava významné události nebo svatby bez polévky ze žraločích ploutví nemohly konat, dnes už není tak důležitá.

Ukazuje to i statistika obchodu v Hong Kongu, které je světovým centrem pro obchodování s těmito produkty. A výsledek je zřejmý – mezi lety 2001 a 2010 došlo k poklesu vývozu o 23 procent! Dnes již svatební hostina bez polévky ze žraločích ploutví není společenskou hanbou pro rodiče.

 

 

Vycvičení psi i na čínských letištích

Akční plán zahrnuje i spolupráci s Velkou Británií ve cvičení psů k odhalování pašované zvěře. Tito psi se budou nacházet zejména na letištích. Například na letišti Heathrow fungují už více než osm let. Čínský boj proti pašerákům už minulý týden získal první úspěch v záchraně několika tygrů.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *