Smutný konec žirafy Akeem v oregonské zoo se dotýká srdcí mnoha lidí

žirafí samec Akeem

Oregon/USA – Návštěvníci oregonské zoo a rovněž celý personál v sobotu 3. prosince zažili velkou těžko smazatelnou bolest ve svých srdcích. Smutek souvisí s úmrtím oblíbené 24leté žirafy Akeem, která musela být tohoto dne utracena.

Krásný sameček bohužel díky svému vysokému věku již nebyl v nejlepší kondici, ale až do pátečního večera vše dobře snášel. Sobotní ráno se pro něho však stalo malým peklem. Akeem nebyl nijak vážně nemocen nebo poraněn. Jeho slabost byla přisuzována právě vysokému věku.

“Jsme hluboce zarmouceni nad touto ztrátou,” řekl Chris
Pfefferkorn, zástupce ředitele oregonské zoologické zahrady. “Akeem byl u nás více jak dvacet let. Byli jsme rodina.”

 

Za pár měsíců by oslavil 25. narozeniny

Ve volné přírodě se žirafy dožívají patnácti až dvaceti let. Úctyhodného věku 25 let dosáhnou tato nádherná vysoká zvířata pouze v zoologických zahradách. Výjimečně se mohou dožít dokonce až 28 let.

 

Jméno Akeem pochází ze svahilštiny a znamená “ten velký”.

A že to byl skutečně velikán! Měřil 5,4 metrů. Považte, do kolikátého patra domu by mohl nahlížet do oken! A vážil téměř tisíc kilogramů. Akeem se za svou zoologickou kariéru stal otcem třech mláďat.

V pátek si ještě užíval nádherného sluníčka, neboť nad Oregonem bylo jasno a příjemné počasí. Po většinu dne postával poblíž žirafy Bakali. Ale už večer mu ztěžkly nohy a špatně se mu chodilo. Veterináři však nenašli nic podezřelého.

 

Ráno se Akeem už na nohy nepostavil.

Ležel v rohu velké místnosti, kde žirafy noclehují. Veterináři se mu snažili pomoci, aby se vzpřímil. Bohužel stařičký Akeem nereagoval. Byl zcela bez síly. “Nechtěli jsme, aby Akeem trpěl,“ řekl zástupce ředitele. Bylo to však pro všechny těžké rozhodnutí.

Jasné rozhodnutí o ukončení života přece jen nelze vrátit zpátky.

Akeem se narodil 29. dubna 1987 v zoo v Denveru. Do Oregonu se přestěhoval v červnu 1988.

Oregonská zoologická zahrada již týden reaguje na různé mediální dotazy a snaží se vyslat světu svou bolest. Vědí, že ač to pro ně byla skutečně značně citlivá záležitost, samotnému Akeemovi pomohla, aby déle netrpěl.

Fanoušci na facebookovských stránkách sdílejí smutek a píší například: “Bude nám moc chybět.“ – “Všechny žirafy jdou do nebe.“ – “To je opravdu hrozná zpráva. A palec nahoru, že jste zvládli takové těžké rozhodnutí.“

 

Somálské žirafy ohrožují pytláci a rozrůstající se lidská obydlí

Akeem patřil mezi somálské žirafy, které se nacházejí ve volné přírodě pouze v jižní a jihovýchodní Africe. Jejich počet zde však rapidně klesá kvůli pytlákům. Ti prodávají srst těchto zvířat na výrobu náramků a nití. Jejich kůže se zase používá na pokrytí štítů. A šlachy slouží jako tětivy. Navíc žirafy přicházejí o svá přirozená teritoria díky rozrůstání lidských obydlí. Druh Akeema nyní patří k nejohroženějším na světě.

Autor: Martina Boučková – www.superrodina.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *