Harpagofyt ležatý: Odborník na kloouby a svaly

harpagofyt ležatý (harpagophytum procumbensú

Harpagofyt ležatý (lat. Harpagophytum procumbens) je méně známá rostlina z čeledi sezamovitých (lat. Pedaliaceae). Díky svým protirevmatickým a protizánětlivým účinkům se výtažky z jejího kořene používají zejména do přípravků určených pro léčbu pohybového aparátu,

 

V angličtině pro tuto rostlinku mají hned několik pojmenování, k nejčastějším patří ďábelský dráp. Název dostala podle svých specifických hákovitých plodů. Původní domovinou harpagofytu je jižní Afrika (přesněji východní a jihovýchodní část Namíbie, jižní Botswany a Kalahari), odkud ji přivezli evropští kolonisté, kteří ji následně používali k léčbě artritidy.

Z harpagofytu se dnes užívá především jeho hlíza (Harpagophyti radix), která obsahuje významné látky, jako jsou cukry a iridoidy (hlavně harpagid, harpagosid a fenoly).

 

Proti bolesti a zánětům

Harpagofyt prokazuje zklidňující a protizánětlivé účinky, příznivě působí na klouby, zklidňuje a potlačuje bolest. Proto je vhodný při léčbě zánětu kloubů, pohmoždění kolagenního vaziva ve tkáních a při revmatických bolestech.

Mimo to má harpagofyt i lehce močopudný účinek, takže zároveň napomáhá odvádění škodlivých látek z těla. Je dobrý také proti dně – nemoci, při níž dochází ke zhoršení odbourávání kyseliny močové v krvi a následné tvorbě krystalků z kyseliny močové, které se usazují v kloubech a působí bolesti.

 

Čtěte taé:

 

Pozor na další účinky

Některé herbáře uvádějí, že lék z harpagofytu ležatého lze připravit doma. Sušený prášek z hlíz lze užívat například po čtvrt gramu třikrát denně, nebo si udělat roztok z pětadvacetiprocentního alkoholu a prášku z hlízy harpagofytu (smícháním obou látek v poměru 1:1).

Léčivé přípravky z harpagofytu ale nejsou určené těhotným a kojícím matkám, pozor by si měli dát i diabetici. Rostlina totiž podporuje snižování hladiny cukru v krvi, což může být spolu s probíhající léčbou riziko. Harpagofyt ale stejně tak může mít vliv na léčbu srdečních poruch a krevního tlaku.

 

Foto: bidorbuy.co.za

 

1 comment for “Harpagofyt ležatý: Odborník na kloouby a svaly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *