Americká armáda už nebude dělat pokusy na kočkodanech

kočkodan

Americká armáda přestane používat živé kočkodany k pokusům s chemickými zbraněmi. Dosud zvířata používali v aberdeenské laboratoři v Marylandu, kde kočkodani sloužili praktikantům při nácviku péče o pacienty vystavené nervovým plynům. Zprávu oznámila Komise lékařů pro zodpovědnou medicínu (PCRM).

 

PCRM byla zároveň iniciátorem protestu proti trávení živých kočkodanů americkou armádou. V srpnu tohoto roku podala stížnost proti používání zvířat, ve které žádala Odbor obrany o zastavení dovozu dalších opic pro tyto účely. Navzdory této stížnosti bylo nedávno do Aberdeenu dovezeno dalších 20 opic. Brzy nato však proběhlo jednání zastupitelů PCRM a armády, ze kterého vyplynulo, že vojáci opice při nácviku přestanou používat.

 

Čtěte také:

 

Existují přijatelnější metody

PCRM uveřejnila video, na kterém je vidět utrpení kočkodanů, vystaveným účinkům fysostigminu za účelem cvičení. Zvířata, vystavená látce působící záchvaty a dýchací potíže, trpí v křečích.

 

Video z pokusů s kočkodany

 

Existují však i metody, které se bez zvířat obejdou a jsou efektivnější. Například izraelští vědci vyvinuli tréninkové osnovy pro lékařskou péči o pacienty vystavené nukleárním, biologickým a chemickým zbraním, ke kterým pokusy na zvířatech vůbec nejsou zapotřebí.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *