Zemřel Zdeněk Miler, jeho krteček je ale nesmrtelný

.

Výtvarník Zdeněk Miler, autor světoznámé postavičky krtečka, zemřel ve věku 90 let 30. listopadu 2011 v sanatoriu v Nové Vsi pod Pleší. Tento významný autor se řadí mezi výtvarníky, kteří nevšedním způsobem obohatili nejen naši kulturu, ale i dětství nejednoho z nás. Zdeněk Miler po sobě zanechal nádherný odkaz také pro budoucí generace.

 

Jak Zdeněk Miler ke krtkovi přišel?

Zdeněk Miler nebyl jen výtvarník a ilustrátor, ale i režisér. Svými nezaměnitelnými ilustracemi doplnil na čtyři desítky dětských knih a sám se stal autorem na sedmdesáti animovaných filmů. Z nich převážnou část tvoří příběhy nezapomenutelného krtečka.

A jak Zdeněk Miler přišel právě na krtka? Dalo by se říct, že docela kuriózním způsobem. Krtek jakoby na sebe výtvarníka upozornil sám, když při procházce lesem Miler zakopl o krtčí hromádku a upadl. “Padl jsem do trávy a když jsem se ohlídnul, byla tam krtina. Tak jsem si řekl: ‘Krtek – to je nápad!‘“ A tak vznikl první z příběhů – Jak krtek ke kalhotkám přišel.

 

Zdeněk Miler začínal v Baťových ateliérech animovaných filmů ve Zlíně. Po válce přešel do Prahy, kde pracoval pod vedením dalšího našeho vynikajícího výtvarníka Jiřího Trnky ve studiu Bratři v triku.

 

Krteček byl i ve vesmíru

Krteček se těší tak velké oblibě, že má i několik svých fanouškovských skupin na Facebooku. Jeho sláva se rozšířila i daleko za hranice ‚rodné země‘, což jen svědčí o faktu, že laskavé a poetické české pohádky (v případě krtečka samozřejmě také nádherné výtvarné zpracování) dokáží vzít za srdce jakýkoliv národ.

K lidem, které krtek takto uchvátil, patří i americký astronaut Andrew Feustel, který si jej jako plyšového maskota vzal s sebou na poslední let raketoplánem Endeavour. Tohoto významné události se naštěstí Zdeněk Miler dožil a dokonce se i osobně setkal s Feustelem.

 

Díky, pane Milere!

S odchodem ‚otce‘ kresleného zvířecího hrdiny ale jeho příběhy nekončí. Nejen, že tu navždy bude původní dílo Zdeňka Milera, ale o jeho důstojnou pokračovatelkou je autorova dcera Kateřina.

Zdeňku Milerovi každopádně za jeho dílo a přínos české kultuře dodatečně patří obrovský dík! Vždyť dokázal vykouzlit úsměv na tvářích spousty dětí.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Zemřel Zdeněk Miler, jeho krteček je ale nesmrtelný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *