Dnešek je světovým dnem bez kožešin

Světový den bez kožešin je jedním z významných dnů, jež sice v málokterém kalendáři najdete vyznačené, přesto ale má, díky snaze zainteresovaných upozornit na týrání zvířat, své opodstatnění. Organizace na ochranu zvířat jej využívají jako den veřejné prezentace problému chovu kožešinových zvířat.

 

Světový den bez kožešin vznikl ve Spojených státech. Zde se již tradičně konají demonstrace proti chovu kožešinových zvířat vždy první pátek po Dni Díkůvzdání. První taková akce se poprvé uskutečnila v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu.

Tato nenásilná forma protestů se postupně ujala po celém světě. Jen letos se počítá s tím, že proti kožešinovým farmám budou demonstrovat lidé na více než 80 místech světa.

V rámci České republiky svou protestní kampaň uskuteční organizace Svoboda zvířat. Dnes, tedy v pátek 25. listopadu, bude mít mezi 12. a 18. hodinou informační stánek v Praze na náměstí Republiky.

 

Reportáž z roku 2010

 

“Kolemjdoucím nabídneme různé materiály, k prohlédnutí bude i nová výstava s názvem Proti srsti,” představují akci organizátoři. “V průběhu odpoledne budeme promítat záběry z českých kožešinových farem či tematické dokumenty. Hlavním bodem celé akce budou dobrovolníci v plynových maskách, kteří budou sbírat podpisy pod Petici za zákaz chovu kožešinových zvířat v České republice. Plynové masky mají za cíl upoutat pozornost na strašlivou smrt, která čeká mnohá kožešinová zvířata – převážně norky. Ti jsou před stažením z kůže udušeni v plynových boxech.”

 

Čtěte také:

 

Také v ČR kožešinová zvířata trpí

Kožešinová zvířata se chovají také u nás a kvůli nepříznivým podmínkám jsou trnem v oku nejedné organizaci na ochranu zvířat. Svoboda zvířat se tímto problémem zabývá již několik let. Legislativa sice podmínky chovu kožešinových zvířat upravuje, ale podle ochránců je málo platná.

Loni v listopadu Svoboda zvířat zveřejnila fotografie a videa ze čtyř českých kožešinových farem. Z těchto materiálů je patrné, že norci a lišky chované na kožešinových farmách trpí. Proto členové Svobody zvířat dali podnět k prošetření konkrétních farem Krajské veterinární správě, která však věc uzavřela s tím, že zvířata jsou na daných farmách chována v mezích zákona.

“S výsledky kontrol samozřejmě nejsme spokojeni, považujeme je za nepřijatelné,” podotýká k záležitosti Lucie Moravcová, Koordinátorka kampaně Proti srsti. “Celá věc ukazuje na skutečnost, že naše legislativa, která by měla tato zvířata chránit, rozhodně není dostatečná. Jako jediné možné řešení vidíme přijetí zákazu chovů tzv. kožešinových zvířat a tyto farmy uzavřít.”

Kdyby se v České republice podařilo zákaz chovu kožešinových zvířat prosadit, nebyli bychom jedinou zemí, která takto zásadní opatření proti týrání kožešinových zvířat přijala. V Rakousku a Velké Británii je provozování farem zakázáno již několik let a například ve Švýcarsku jsou pravidla tak přísná, že zde kožešinové farmy vůbec neexistují.

 

Kampaň proti chovu kožešinových zvířat

Svoboda zvířat před dvěma lety spustila petici za zákaz chovu kožešinových zvířat v České republice. Petice je podpůrnou aktivitou kampaně Proti srsti, kterou Svoboda zvířat v České republice koordinuje již od roku 1999. Petice je stále aktuální a podepsat ji můžete i vy, a to buď v rámci Světového dne bez kožešin na náměstí Republiky v Praze, nebo online na stránkách Svobody zvířat.

 

 

1 komentář k “Dnešek je světovým dnem bez kožešin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *