Organizace na ochranu irbisů se dostala do finále BBC World Challenge

irbis

Organizace na ochranu sněžných levhartů (irbisů) ve volné přírodě – Snow Leopard Trust – se v prestižní soutěži BBC World Challenge dostala mezi první tři soutěžící s nejvyšším počtem hlasů. O tom, jestli vyhraje první cenu, 20 tisíc dolarů, se však rozhodne až 5. prosince.

 

O tom, že se organizace na ochranu irbisů účastní prestižní soutěže, jsme informovali už v jednom z předchozích článků. V hlasování, kterého jste se mohli zúčastnit i vy, naši čtenáři, dostala společnost Snow Leopard Trust (SLT) tak vysoký počet hlasů, že 10 tisíc dolarů na realizaci svých projektů má v podstatě jistých. O tom, jestli získá první cenu, jejíž výše je dvojnásobná, se ale definitivně rozhodne až při vyhlášení 5. prosince 2011.

Členové organizace mají už nyní obrovskou radost a svůj postup považují za obrovský úspěch. “Co nejsrdečněji děkujeme každému, kdo nám v BBC World Challenge dal hlas a kdo volbu sdílel s ostatními!” vzkazují členové SLT přes svůj blog.

 

Činnost SLT podporuje i ostravská zoo

Společnost SLT, s níž už tři roky spolupracuje i liberecká zoologická zahrada, se soustředí na záchranu irbisů v Mongolsku, kde tyto kočkovité šelmy v minulosti neměly zrovna na růžích ustláno. Pastevci je zabíjeli, aby ochránili svá stáda, která jim jsou jedinou obživou. SLT se snaží situaci vyřešit tím, že mongolským nomádům nabízí práci jako další způsob obživy. Mongolské ženy dělají originální výrobky z ovčí a velbloudí vlny, které od nich SLT vykupuje a dále nabízí klientům po celém světě.

Jedním z klientů SLT, který tyto výrobky mongolských žen vykupuje, je i ZOO Liberec. Také zde irbise chovají (již od roku 1987) a zapojují se do iniciativ na jejich záchranu ve volné přírodě. Právě v liberecké zoo mohou návštěvníci zakoupit plstěné výrobky mongolských žen a přispět tak na činnost organizace Snow Leopard Trust.

 

Foto: blog SLT

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *