Kulohlavci s křivou páteří by mohla pomoct ortopedická pomůcka

 kulohlavci černí

Florida – Jednomu z kulohlavců, který před půl rokem uvízl na souostroví Florida Keys, se z neznámých důvodů zkřivila páteř, což mu činí problémy při plavání. Ošetřovatelé z mořského světa SeaWorld Orlando se mu snaží pomoct, a proto pro něj nechali na míru vyrobit speciální ortopedickou pomůcku.

 

Speciélně navržená pomůcka bude samici kulohlavce černého, která od ošetřovatelů dostala zvláštní jméno ‘300’, pomáhat při denním rehabilitačním cvičení. Podle Jona Petersona z floridského SeaWorld Orlando, kde o kytovce pečují, je příliš brzy na to, aby se dalo říct, zda terapie zvířeti pomůže. Zaměstnanci mořského světa jsou prý ale odhodlaní udělat cokoliv, co by jejich handicapované svěřenkyni mohlo pomoct.

 

Příčina je neznámá

Samice kulohlavce se do mořského světa dostala v květnu poté, co spolu s přibližně dvěma desítkami dalších kytovců uvízla na břehu jednoho z ostrovů Florida Keys. Ze sedmi zvířat, kterým musela být poskytnuta pomoc veterinářů, byla po několika dnech dvě vypuštěna do moře, zbývajících pět bylo převezeno do centra Marine Mammal Conservancy, aby jim byla poskytnuta zvláštní péče. Bohužel ale tři kulohlavci krátce po převozu uhynuli.

Zbývající dvě samice, mladší Fredi a starší ‘300’, byly převezeny do rehabilitačního střediska pro kytovce SeaWorld Orlando. U samice ‘300’ se brzy nato objevilo zakřivení páteře. Co je příčinou tohoto zdravotního problému však nikdo netuší.

 

Čtěte také:
Nosorožcům bílým svitla naděje na zachování jejich druhu
Změny klimatu mají vliv na velikost rostlin a živočichů

 

Má šanci na uzdravení

Organizace SeaWorld Parks & Entertainment patří, co se ochrany zvířat týče, k jedněm z nejvýznamnějších na světě. Pečuje přibližně o 60 tisíc zvířat, včetně dvou set nejohroženějších druhů. Díky nevšedním metodám veterinářů se už podařilo zachránit mnoho zraněných zvířat.

Obrovským úspěchem například byla záchrana želvy, která se do mořského světa dostala s chybějící dolní čelistí a silně podvyživená. Veterináři se snažili přijít na to, jak postiženou želvu naučit přijímat potravu. Dnes už želvu ani nemusejí krmit z ruky, najíst se dokáže sama.

V SeaWorld Orlando už také odchovali opuštěná tulení a lachtaní mláďata, za jeden z největších úspěchů přitom pečovatelé považují, že se jim podařilo na lahvi odchovat osiřelé mládě kapustňáka. Štěstí měl i delfín s ledvinovými kameny, kterému, nebýt pomoci odborníků, by závažná nemoc nikdy nemohla být diagnostikována a hrozila by mu smrt.

Je tak více než pravděpodobné, že i pro samici kulohlavce ‘300’ v SeaWorld Orlando najdou vhodnou metodu, jak srovnat její páteř.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *