Svatý Martin má tři koně

kůň

Ona stará průpovídka, vážící se ke svátku svatého Martina, je dobře známá a meteorologové jí dávají za pravdu – průměrná doba, kdy u nás v nížinách spadnou první sněhové vločky, je skutečně 11. listopadu. Pranostika o Sv. Martinovi je ale obsáhlejší. A rázem zjišťujeme, že podle našich předků má světec hned tři koně!

 

V pranostice se doslova praví: „„Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li však na šedém, bude zima střídavá, Přijede-li na žlutém, přijde tuhá a suchá zima.“ Podle našich předků bílý kůň znamenal sníh, šedý mlhy a žlutý sucho.

 

Přiběhl k nám bílý kůň…

…zalehl nám celý dvůr. Úryvek z hádanky jste jistě poznali a odpověď na ni taky jurčitě znáte. Nutno však podotknout, že co se Martinova koně týče, ten moc nepolehává. Jednoduše řečeno, první sníh se v našich končinách v tomto období ještě moc neudrží.

Nicméně, meteorologové dnes dávají pranostikám, týkajícím se svátku Sv. Martina, většinou za pravdu. Podle nich měli naši předkové opravdu výborný pozorovací talent. A které že ty další pranostiky jsou?

 

Pranostiky vážící se k Sv. Martinovi

„Nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci (pozn. 1. 11.), přijde o Martině se vší mocí.“ O pravdivosti této pranostiky bychom dnes už mohli polemizovat. Stejně tak si musíme počasí dneška a příštích dnů ohlídat, budeme-li chtít zjistit, jak na tom jsou s pravdivostí následující předpovědi:

„O Martině po ledu, o Vánocích po blátě.“
„Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima.“
„Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.“

Ovšem následujícím rčením nelze nic vytknout:
„Na svatého Martina, kouřívá se z komína.“
„Na svatého Martina, je nám dobrá peřina.“

 

A jak je dnes u vás? Napište nám!

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *