Saw Palmetto (Serenoa repens): Zázračná palma léčící rakovinu

serenoa repensNa atlantickém pobřeží jižní části Severní Ameriky roste malá palma, jejíž červené bobulovité plody používali jako léčebný prostředek už indiáni. Dnes se používá především při léčbě močopohlavního ústrojí, zejména mužům pomáhá s léčbou onemocnění prostaty a má prý pozitivní vliv i na potenci.

 

Jedním z malých zázraků, jímž nás příroda obdařila, je i serenoa repens (též zvaná sabal serrulata, saw palmetto či serenoa plazivá). Jedná se o malou plazivou palmu, která sice na první pohled vypadá nebezpečně, již po staletí ale přesvědčuje o svých léčivých schopnostech.

Nebezpečně vyhlíží díky svým dlohým špičatým a ozubeným listům, které při sklizni plodů dokáží pěkně poranit. Jedna rostlina se může dožít až sedmi set let, a to také díky své nesmírné odolnosti – odolává hmyzu, nadměrnému suchu a dokonce i ohni.

Indiání prý žvýkali její listy, k přípravě fytofarmak (léků na přírodní bázi) se dnes ale využívají především její plody. Tmavě červených bobulí na jedné palmě roste až čtyři sta. K výrobě léčivého extraktu se plody nejprve usuší, a potom se zamrazí a jemně umelou, aby před horkem zůstaly uchráněny aktivní složky.

 

Čtěte také:

 

Léčí rakovinu

Stejně, jako se díky svým povšechně léčivým účinkům stala pojmem aloe vera, tak se serenoa repens stává pojmem v léčení rakoviny prostaty. Výtažek z plodů palmy totiž vykazuje mírnou hormonální aktivitu a zabraňuje tak tvorbě dihydrotestosteronu – mužského pohlavního hormonu, jehož nadprodukce ve vyšším věku muže přispívá k zvětšování prostaty.

Proto se léky s obsahem výtažků z tohoto zázračného daru přírody používají jak při léčbě zvětšené prostaty, tak jako prevence vzniku rakoviny prostaty. Vzhledem k tomu, že riziko vzniku těchto nemocí, stejně jako počet pacientů, neustále roste, je tato rostlina doslova malým velkým zázrakem.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *