Zlatému retrívrovi Morganovi majitelky Andrey Kostelecké byla před časem diagnostikována artritida. Léky zabíraly jen krátkodobě, a tak se majitelka rozhodla zkusit novou léčbu pomocí kmenových buněk. Dnes je Morgan zase zdravý.
Léčba kmenovými buňkami zabrala
“Morgana jsme uspali a provedli jsme drobný chirurgický zákrok, kdy jsme odebrali kostní dřeň z křídla kyčelní kosti. Po zpracování v laboratoři jsme aplikovali čtyři dávky do každého kloubu. Nějakou dobu měl klidový režim, postupně se přidávala aktivita, trvalo to pár měsíců, než došlo k úplné úpravě stavu, ale už je to skoro rok, co je Morgan ošetřen touto moderní metodou, nekulhá a je z něho spokojený pes,“ uvedla pro Český rozhlas veterinářka Blanka Neumanová.
Morgan je tedy nyní zcela v pořádku a sám bude zase moct léčit děti. Je totiž canisterapeutický pes a pomáhá malým pacientům v Tomayerově nemocnici.
Čtěte také:
Nosorožcům bílým svitla naděje na zachování jejich druhu
Léčba může pomoct i dostihovým koním
S léčbou pohybového aparátu u zvířat za pomoci kmenových buněk se už nějakou dobu zabývají vědci pod vedením profesorky Evy Sykové, ředitelky Ústavu experimentální medicíny při Akademii věd České republiky: Jejich poznatky už brzy budou aplikovány i v dalších případech.
Hovoří se například o léčbě poraněných šlach u koní. „Poranění šlach je velmi časté, říká se, že 42 procent koní z dostihového provozu je vyřazeno kvůli poraněním šlach, to je skoro polovina,” říká Zdeněk Žák, vedoucí kliniky chorob koní Fakulty veterinárního lékařství v Brně. “U dostihových koní je uplatnění na léčbu šlach obrovské. Jenom musíme zjistit tu správnou indikaci a správnou rehabilitaci, abychom to mohli doporučovat s čistým svědomím v plné míře.“
Také zvířatům tak díky experimentům s kmenovými buňkami svítá naděje na účinnou léčbu jejich nemocí.
Foto: Wikimedia
1 comment for “Kmenové buňky pomáhají v léčbě onemocnění pohybového aparátu zvířat”