Kmenové buňky pomáhají v léčbě onemocnění pohybového aparátu zvířat

zlatý retrívr

Zlatému retrívrovi Morganovi majitelky Andrey Kostelecké byla před časem diagnostikována artritida. Léky zabíraly jen krátkodobě, a tak se majitelka rozhodla zkusit novou léčbu pomocí kmenových buněk. Dnes je Morgan zase zdravý.

 

Zdravotní stav dnes sedmiletého zlatého retrívra se začal horšit zhruba před rokem. “Začal kulhat, pořád se to horšilo a horšilo. Zkoušelo se to utlumovat léky, které samozřejmě pomohly, ale po vysazení léků se to vrátilo zpátky,”vzpomíná majitelka Andrea Kostelecká. Morgan prý po čase nebyl schopný ani chůze do schodů, doslova se v bolestech plazil po zemi. Bylo jasné, že pejsek musí podstoupit zásadnější léčbu. Možnosti byly dvě: Buď nahradit nemocné klouby umělými, nebo vyzkoušet zcela novou metodu – léčbu autonomními kmenovými buňkami. Rozhodla se tedy pro druhou možnost.

 

Léčba kmenovými buňkami zabrala

“Morgana jsme uspali a provedli jsme drobný chirurgický zákrok, kdy jsme odebrali kostní dřeň z křídla kyčelní kosti. Po zpracování v laboratoři jsme aplikovali čtyři dávky do každého kloubu. Nějakou dobu měl klidový režim, postupně se přidávala aktivita, trvalo to pár měsíců, než došlo k úplné úpravě stavu, ale už je to skoro rok, co je Morgan ošetřen touto moderní metodou, nekulhá a je z něho spokojený pes,“ uvedla pro Český rozhlas veterinářka Blanka Neumanová.

Morgan je tedy nyní zcela v pořádku a sám bude zase moct léčit děti. Je totiž canisterapeutický pes a pomáhá malým pacientům v Tomayerově nemocnici.

 

Čtěte také:
Nosorožcům bílým svitla naděje na zachování jejich druhu

 

Léčba může pomoct i dostihovým koním

S léčbou pohybového aparátu u zvířat za pomoci kmenových buněk se už nějakou dobu zabývají vědci pod vedením profesorky Evy Sykové, ředitelky Ústavu experimentální medicíny při Akademii věd České republiky: Jejich poznatky už brzy budou aplikovány i v dalších případech.

Hovoří se například o léčbě poraněných šlach u koní. „Poranění šlach je velmi časté, říká se, že 42 procent koní z dostihového provozu je vyřazeno kvůli poraněním šlach, to je skoro polovina,” říká Zdeněk Žák, vedoucí kliniky chorob koní Fakulty veterinárního lékařství v Brně. “U dostihových koní je uplatnění na léčbu šlach obrovské. Jenom musíme zjistit tu správnou indikaci a správnou rehabilitaci, abychom to mohli doporučovat s čistým svědomím v plné míře.“

Také zvířatům tak díky experimentům s kmenovými buňkami svítá naděje na účinnou léčbu jejich nemocí.

 

 

Foto: Wikimedia

 

 

1 comment for “Kmenové buňky pomáhají v léčbě onemocnění pohybového aparátu zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *