Jak starý je váš mazlíček? Přepočítejte si věk psa a kočky

kočka a pes

Každému z nás je jasné, že kočka, která se průměrně dožívá sedmnácti let, není v desátém roce stejně „stará“ jako desetileté dítě. Naši mazlíčci fyzicky stárnou mnohem rychleji než my, a proto je důležité podřídit tomu péči o ně – nabídnout jim například krmivo vhodné jejich věku a zajistit jim dostatečnou veterinární péči.

 

Obecně se uvádí, že stáří psa i kočky zjistíte tak, že každý rok jejich života vynásobíte sedmi. Přepočet věku psů a koček je ale mnohem složitější a tímto způsobem bychom nedostali ani orientační výsledek. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

 

Jak starý je váš pes?

Orientovat se můžete dle následující tabulky. Vezměte však na vědomí, že stáří psa se liší i podle plemene (např. v pěti letech je pes malého plemene starý jako 39letý člověk, středního plemene jako 42letý člověk  a pes velkého plemene je starý jako 45letý člověk).

Tabulka 1 - přepočet věku psa na věk člověka

 

Čtěte také:

Jak stará je vaše kočka?

Kočka stárne o něco rychleji než pes, zejména v prvních měsících svého života.

Tabulka 2 - přepočet věku kočky na věk člověka

 

Každý věk má své požadavky

Uvádí se, že kočky i psi se průměrně dožívají 17. let. Jak vysokého věku se dožijí však závisí nejen na zdraví, fyzické kondici, ale i na plemeni.

Stejně, jako koťata a štěňata potřebují speciální krmivo, které jim zajistí dostatečný příjem živin pro zdravý vývoj, potřebují i starší psi a kočky zvláštní krmivo. Důležitý je nejen dostatečný příjem vápníku pro zdraví kostí a zubů, ale i vitamínů třeba pro bystrý zrak. Krmivo pro starší (a případně i kastrovaná) zvířata by ale mělo být “lehčí”, aby nám mazlíčci příliš netloustli (jsou totiž méně aktivní).

Zajistit byste pejskům a kočičkám také měli pravidelnou návštěvu veterináře. Jen prevence různých onemocnění jim zajistí dlouhý život. Důležitá je například i péče o chrup. Především psi (zvláště pak menší plemena) mají sklon ke vzniku zubního kamene, který může způsobit i paradontitidu. Bakterie, které se při parodontitidě objevují, mají pak negativní vliv na celkové zdraví zvířete, zejména na srdce. Ale o tom zase někdy příště…

 

Foto: Wikimedia