Změny klimatu mají vliv na velikost rostlin a živočichů

Donedávna se v souvislosti s klimatickými změnami hovořilo zejména o změně prostředí, v němž rostliny a živočichové žijí. Vědci nyní ale přišli na to, že oteplování a s ním související úbytek vody má vliv i na velikost rostlin a živočichů. Může se to zdát jako banální objev, pro přírodu a pro lidstvo by to ale mohlo mít katastrofální následky.

 

Vědec David Bickford a jeho kolegyně Jennifer Sheridanová ze Singapurské univerzity zkoumali fosilní nálezy a studie za posledních několik let a došli k závěru, že klimatické změny skutečně ovlivňují velikost živočichů a rostlin. Potvrdilo se to nejen u hmyzu (pavouků, včel, cikád či brouků) a vodních živočichů, ale i u rostlin, jejichž výhonky a plody se zmenšují úměrně s rostoucí teplotou.

 

Poznatky vědců prokazují, že výhonky a plody jsou s každým stupněm Celsia u řady rostlin o 3 až 17 procent menší. Každý stupeň oteplení stejně tak o 0,5 až 4 procenta zmenšuje velikost těla mořských bezobratlých živočichů a u ryb dokonce o 6 až 22 procent.

 

Následky by byly katastrofální

Z uvedených údajů je patrné, jaký dopad by mohly takovéto přírodní změny mít na potravní řetězec. „Nejhorším scénářem by bylo, kdyby se plodiny a zvířata ‚smrskla‘ natolik, že by to mělo dopad na zajištění potravin,” uvedl Bickford pro agenturu Reuters.

 

Faktem totiž je, že se rostliny a živočichové nejen zmenšují, ale zároveň jich vlivem dalších okolností ubývá. Na vině je především činnost člověka, který životní prostředí znečišťuje a přitom rostlinám a živočichům zabírá stále více prostoru.

 

Existují výjimky

Zmenšování se podle posledních studií netýká jen divokých kachen, ještěrek, vyder a některých dalších živočichů, kteří obývají vyšší polohy. Tyto druhy naopak rostou. Vědci se domnívají, že je to rovněž zvyšováním teploty. Díky oteplování se totiž živočichům ve vyšších polohách prodloužilo období růstu.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *