Kdy začít s přikrmováním ptáků a co jim nabídnout?

brhlik_lesni_-_ochoceny

Podzim na nás dýchl ledovým dechem a jasně nám dal najevo, že se máme připravit na zimu. Copak my, my si přiložíme do kotle, uvaříme čaj a zachumláme se do teplého oblečení. Zvířata to ale tak jednoduché nemají. Začíná jim období boje o přežití. Těm, co nám jsou nejblíž – ptáčkům – můžeme pomoct alespoň tím, že jim nabídneme něco k sezobnutí. Ale pozor! Můžeme jim i ublížit, a to když budeme podávat nevhodnou potravu.

S přikrmováním je nejlepší začít už začátkem listopadu. Zpočátku stačí menší dávky, které postupně můžete navyšovat. Více krmení ptáci potřebují zejména když teplota klesne pod nulu, nebo dokonce napadne sníh – drobné ptactvo, které u nás přezimuje, se totiž za těchto podmínek ocitá ve vážném ohrožení a na naší pomoci může záviset přežití mnoha ptáků.

 

 

Čím ptáčky přikrmovat

Předně bychom si měli uvědomit, že ptačí krmítko není korýtko na pomeje pro čuníka. Takže vyloučíme zbytky z kuchyně – těstoviny a rýži, sladké a slané pečivo (podávat můžete suchou nadrobenou housku či chléb, ale bez soli!), kořeněné a uzené potraviny.

V České republice nejvíce přezimují ptáci zrnožraví, jako jsou například sýkorky, pěnkavy či zvonkovití. Velmi vhodná jsou semena –  slunečnice, mák, lněné semínko, proso, obiloviny, ovesné vločky a semena trav a bodláků. Ptáky zasytí a zároveň jim dodá dostatečné množství živin a tuků, které v zimě potřebují. Především sýkorky pak ocení, když jim na krmítko přidáte vlašské a lískové oříšky. Rády také ozobávají lůj či lojové koule v síťkách.

Na krmítko můžete přidat i mrkev a kousek jablíčka pro kosy, ornitologové doporučují i tvaroh. Obyvatelé větších měst nic nezkazí, když v přírodě nasbírají plody šípků, bezu, hlohu a jeřabiny.


Směsi krmiv pro ptáky dnes koupíte v téměř každém zverimexu či hobbymarketu. Ohlídejte si však datum spotřeby, protože prošlé zboží může být zkažené a způsobit ptákům zdravotní potíže, nebo je nebudou vůbec zobat a vy zbytečně vydáte peníze za nekvalitní zboží. Koupená krmiva se rovněž nedoporučuje míchat dohromady, aby se zabránilo přenosu případných plísní a dalších nákaz.

Až začnete krmit, dbejte na to, aby ptáčci měli nasypáno především ráno a navečer. Večer se totiž potřebují zasytit, aby měli dostatek energie na přečkání noci, ráno zase potřebují vydanou energii co nejdříve doplnit.

 

Nezapomínejte na vodu

V zimním období ptáci mohou trpět dehydratací, protože voda v jejich okolí zamrzá. Proto byste neměli zapomínat ani na vodu.

Nádobku s vodou je vhodné umístit v blízkosti krmítka a alespoň jednou denně, zvláště pokud mrzne, tekutinu doplnit.

 

 Jak vypadá vhodné krmítko a kam jej umístit

 Dřevěná zastřešená krmítka lze dnes zakoupit takřka na každém kroku, i když ne vždy levně. Proto si jej můžete vyrobit sami – ze dřeva či umělé hmoty .Dbát byste měli na to, aby krmítko bylo zastřešené (aby jeho obsah nezapadal sněhem a byl chráněn před vlhkem), bylo prostornější a vešli se do něj i větší ptáci (kosové, dlasci ad.) a mělo alespoň dva centimetry vysoký okraj, aby se z něj zrní nevysypalo.

Umístěte krmítko tak, aby se na něj dostali ptáci, ale neměli k němu přístup kočky. Dobré je tedy zavěsit krmítko drátem či pevným provázkem na strom. Mělo by být alespoň 150 centimetrů nad zemí. Vyberte klidné stanoviště, kde z krmítka nebude ptáčky nic a nikdo vyhánět.

 

A co vodní ptactvo?

labutě Labutě, kachny, lysky a další vodní ptáci vám v zimě taky budou vděční za trochu potravy, zejména v menších městech a obcích, kde mají rozhodně menší přísun krmení od lidí než například vodní ptáci na Vltavě v centru Prahy. Krmit je můžete měkkým, na malé kousky rozkrájeným pečivem (tvrdé by jim podráždilo jícen) a v nesolené vodě uvařenými těstovinami.

 

Foto: Pixabay (licence: CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *