Turecko se ochranou zvířat příliš nezaobírá. Ochránci to chtějí změnit

Turecko – U příležitosti Mezinárodního dne zvířat se v Turecku zvedla vlna protestů proti týrání a zabíjení zvířat. Aktivisté upozorňují na problém s trávením toulavých psů a vybíjení volně žijících živočichů.

 

Turecké ochránce zvířat zvedl ze židle incident, při němž údajně měla být z nařízení istambulské radnice otrávena asi stovka toulavých psů. Ačkoliv se radní k incidentu nevyjádřili, ochránci uvádějí, že v řadě tureckých měst je tato praxe běžná a zásadně s tím nesouhlasí.

Ochráncům mimojiné vadí i to, jakým způsobem jsou ve volné přírodě vybíjena divoká zvířata. Turecko patří k rychle se rozvíjejícím státům, s čímž souvisí i zastavování ploch, kde zvířata žijí. Nutí je to k migraci do jiných míst, čímž dochází ke střetům s lidmi. To je problém zejména u medvědů, kteří se z podobných příčin stávají terčem lovců.

Iniciátoři boje proti týrání a zabíjení zvířat předložili návrh, jak uvedené problémy řešit. Požadují podporu při zakládání útulků a zavedení většího počtu veterinárních stanic ve městech. Mimo toho požadují, aby vláda zamezila obchodování se zvířaty a zpřísnila pravidla pro jejich chov. Ochránci ve spolupráci s právníky rovněž sestavili návrh zákona, který by týrání zvířat trestal – peněžní pokutou nebo vězením.