Nosorožcům bílým svitla naděje na zachování jejich druhu


Uvádí se, že nosorožců bílých severních žije na celém světě jen sedm. Všichni přitom žijí v zajetí. Druh pytláci vybili kvůli rohům, které prý mají zázračné léčivé účinky. Ještě donedávna to proto vypadalo, že jsou nosorožci bílí odsouzeni k vyhynutí. Snažit se je rozmnožit z tak malého počtu by bylo takřka nemožné.

 

Vědci se nyní pokoušejí na první pohled neodvratný osud nosorožců bílých změnit. Výsledky dosavadních pokusů vypadají velmi slibně. Metoda je přitom velmi jednoduchá – spočívá v odběru kožních buněk z kůže zvířat. Z nich stačí přečíst pouhé čtyři geny a transformovat kožní buňky v  buňky kmenové.

 

Zázračné kmenové buňky

Kmenové buňky jsou ranějším stádiem buněk a v medicíně jsou velkým malým zázrakem – mohou se totiž dělit a přeměňovat v jiný buněčný typ. Je možné z nich například vyvinout buněčnou fázi vajíčka či spermie, jichž bude užito k asistované reprodukci.

 

K obdobným pokusům doposud docházelo jen za užití buněk člověka a myší. S myšlenkou zkusit dosavadní poznatky aplikovat také u jiného živočišného druhu přišli před třemi lety vědci z Kalifornie. Hlavní myšlenkou bylo vytvoření jakési ‚banky‘ kmenových buněk ohrožených živočišných druhů.

 

Součástí pokusu jsou „čeští“ nosorožci

S pokusy buněk nosorožců bílých začali vědci v zoologické zahradě v San Diegu, kde chovají dvě tato vzácná zvířata, dovezená z královédvorské zoo. Trvalo několik měsíců, než vědci přišli na to, jak přeměnit kožní buňky na kmenové. Využili přitom třeba genů koní, kteří se z vědeckého hlediska nosorožcům nejvíce podobají, ale jejich záměr nevyšel. Nakonec přišli s nápadem užít gen lidský. A skutečně to zafungovalo!

 

Nějaký čas ještě potrvá, než tento revoluční objev vědátoři dotáhnou k dokonalosti. Pokud se jim to podaří a vyvinou z kmenových buněk vajíčka a spermie, bude to mít obrovský přínos  nejen pro nosorožce bílé severní, ale pro všechny ohrožené druhy zvířat. Velkým plus nové metody by bylo také to, že by u tak silně ohrožených druhů, jako jsou třeba právě nosorožci bílí, zvýšila genetickou rozmanitost. Významně by se tak snížilo riziko poruch vyvolaných nedostatečnou genetickou pestrostí.
Foto: Jane Fresco, Israel (CC-BY-2.0 Wikimedia Commons)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *