Petice za zachování ochranné lhůty pro nalezená zvířata

Návrh nového občanského zákona konečně reflektuje požadavky ochránců zvířat, aby zvíře již nebylo bráno jako věc. Zároveň ale zkracuje ochrannou lhůtu pro opuštěná zvířata a odejímá obcím povinnost postarat se o ta, jejichž původní majitelé se nepřihlásí. Organizace na ochranu zvířat se snaží prosadit v těchto bodech změnu. Za tímto účelem vznikla i petice.

 

„Naprosto nesouhlasíme se zkrácením ochranné lhůty pro nalezená zvířata z původních šesti měsíců na pouhé dva měsíce. Zvláště, když pro skutečné nalezené věci, se tato lhůta prodlužuje zpět na původních dvanáct měsíců,“ píše se v petici.

 

V současné době zákon stanovuje, že pokud se majitel nepřihlásí po dobu šesti měsíců, stává se majitelem opuštěného zvířete obec, která je zároveň povinna na jeho péči finančně přispívat útulkům.  Nový občanský zákon zkracuje lhůtu, po níž nalezené zvíře patří původnímu majiteli, na dva měsíce a zároveň odejímá obcím povinnost suplovat zvířatům majitele a platit na ně.

 

Obce chtějí šetřit

K uvedeným úpravám v zákoně vláda přistoupila ze snahy úspory peněz. Obce si totiž stěžují, že náklady na péči o zvířata v útulcích jsou příliš vysoké. Jak ale uvádějí ochránci zvířat, na tuto péči obcím slouží např. poplatky za psy. Ty by podle nových pravidel měly obce vybírat i nadále, přesto, že povinnost financovat péči o opuštěná zvířata už mít nebudou.

 

Postoj obcí v této věci kritizují i tvůrci petice. „Neustálé poukazování místní samosprávy i státní správy na zvyšování nákladů v péči o zvířata je pouze alibizmus a výmluvy, které nic neřeší.“  Podle jejich názoru by celou věc vyřešilo, kdyby se zavedla řádná evidence zvířat (např. formou povinného čipování). „Evidenci zvířat také nikdo řádně nevede a poplatky ze psů odvádějí jen poctiví a slušní lidé. Je také otázkou, kde tyto poplatky ve skutečnosti končí a zdali některé obce z nich na ochranu zvířat vůbec něco použijí.“

 

Ochráncům zvířat se podařilo určité změny prosadit v připomínkovém řízení, jiné však neprošly. Podle nich je důvodem právě snaha obcí ušetřit. Tvůrci petice za zachování 6měsíční ochranné lhůty mají počínání obcí za nesystematické a spíše nabádají k vynaložení financí na opatření, která by do budoucna přinesla řešení stávajících problémů (např. kastrace toulavých koček, které by zamezily jejich nekontrolovatelnému množení, či zavedení povinného čipování, jímž by obce získaly kontrolu nad příjmy z poplatků za psy a zamezilo se nárůstu počtu tzv. množíren).

 

Chcete-li i vy podpořit petici za změny v chystaném občanském zákoně, můžete tak učinit elektronicky na této adrese. Zde také najdete plné znění petice.

 

 

1 komentář k “Petice za zachování ochranné lhůty pro nalezená zvířata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *