Mount Moreland: Největší zimoviště vlaštovek

S blížícím se podzimem nadchází i čas, kdy naši krajinu opustí jeden z poslů jara – vlaštovka obecná. Kam veselé švitořilky odlétají? Kde tráví čas, kdy u nás panuje nevlídné zimní počasí?

 

Zatímco do střední Evropy se vkrádá podzim a stěhovaví ptáci odlétají do svých zimovišť, Afrika se chystá vítat jaro – alespoň co se příletu tažných ptáků týká. Celosvětový projekt Spring Alive (Jaro ožívá), kterým společnost Birdlife International za pomoci veřejnosti každoročně sleduje migraci ptactva, v České republice sice pro letošní rok už dávno skončil, s odletem stěhovavých ptáků se ale přesouvá do jejich zimovišť. V Africe byl druhý ročník projektu Spring Alive oficiálně zahájen 3. září nedaleko Durbanu, v lokalitě Mount Moreland.

 

Právě jihoafrický Mount Moreland je jedním z největších odpočinkových míst vlaštovek obecných. Letos zde jejich přílet budou zřejmě sledovat zvlášť pozorně, neboť v Africe se vlaštovka stala ptákem roku 2011. – Jen pro zajímavost, vlaštovka byla vůbec prvním ptákem roku v ČR (Česká společnost ornitologická ji ptákem roku zvolila v roce 1992).

 

Největší zimoviště vlaštovek obecných na světě se nachází v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal, asi 30 kilometrů severně od Durbanu, jednoho z největších měst Jihoafrické republiky. V období, kdy se v našich končinách tetelíme chladem, se lidem v jižní Africe naskýtá neuvěřitelný pohled – ve večerních hodinách po obloze kouzelně obarvené paprsky zapadajícího slunce krouží miliony vlaštovek.

 

Místo se pro tuto úchvatnou podívanou dokonce stalo turisticky vyhledávanou lokalitou. Autoři webových stránek Barn Swallow návštěvníky vyzývají, aby si s sebou přinesli něco k sezení a hlavně nezapomněli na účinný repelent. Mokřady u Viktoriina jezera jsou totiž líhní nepříjemného hmyzu, který je ale na druhou stranu potravou pro vlaštovky

 

Foto: Alan Manson

 

 

1 komentář k “Mount Moreland: Největší zimoviště vlaštovek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *