Hračky pro psy z měkčeného plastu jsou jedovaté

hračky pro psy

Psí hračky z měkčeného plastu obsahují až 380krát víc ftalátů, než kolik povolují normy u hraček pro děti. Přesto, že to na zdraví psů může mít obrovský dopad, neexistují mechanismy, jak proti výrobcům hraček zakročit.

 

Jiří Kovář ze Zlína, prodejce chovatelských potřeb, si v roce 2009 nechal na vlastní náklady udělat test plastové hračky pro psy, která patřila do sortimentu jeho obchodu. Výsledky rozboru, provedeného zlínským Institutem pro testování a certifikaci, byly šokující – plastový míček obsahoval na svou hmotnost 38 procent ftalátů, což představuje 380krát vyšší podíl, než kolik povolují normy u výrobků pro děti. Jiří Kovář se už dva roky snaží na problém upozornit, nikde však zatím neměl dovolání.


Norma pro psí hračky neexistuje

Množství látek, souhrnně označovaných jako ftaláty, upravují u plastových hraček nejen české vyhlášky, ale i předpisy Evropské unie. Podle nich při výrobě hraček a předmětů určených k péči o děti nesmí být použity ftaláty ve vyšší koncentraci než je 0,1 procenta hmotnosti produktu. Opatření se vztahují především na výrobky určené dětem do tří let, protože se obecně počítá s tím, že takto malé děti dávají předměty do úst – ftaláty se do těla dostávají zejména přes sliznice, to znamená ústy a dýchacím ústrojím. Silně toxické jsou hlavně pro játra a ledviny.

Přesto, že ČR má opatření, jimiž množství ftalátů v produktech upravuje, přesnější vymezení ponechává na vyhláškách jednotlivých ministerstev. Žádná z nich se ale hračkami pro psy nezabývá.

 

Chybí iniciativa

Pan Kovář se po svém zjištění obrátil na několik institucí. Pomoc ale hledal marně. „Veterinární správa mi napsala, že za to nezodpovídá, protože to nejsou veterinární pomůcky. Ministerstvo zdravotnictví řeší zase jen hračky pro děti a zřejmě s tím mají plné ruce práce… Prostě jsem ani nezjistil, kdo by takový problém měl řešit,“ říká bezradný prodejce. A jak dále naznačuje, věcí by se rozhodně někdo zabývat měl, protože i hračka pro psy se může dostat do rukou dítěte.

My jsme se obrátili na Veterinární komoru, ale ani tady nám příliš nepomohli. „Komora veterinárních lékařů ČR se hračkami pro psy obecně nezabývá. Předmětem zájmu veterinárního lékaře jsou v případě škodlivosti pro toho konkrétního pacienta,“ uvedl MVDr. Ondřej Rychlík a poukázal na fakt, že Veterinární komora jakožto odborová organizace v tomto směru žádnou iniciativu nevyvíjí, jelikož to není předmětem její činnosti. Naznačil pouze, že případná iniciativa je spíš na občanské veřejnosti, jednotlivě pak na majitelích psů. „Je zcela na zodpovědnosti majitele, jaké hračky poskytne svému zvířeti. Zodpovědný majitel věc minimálně konzultuje s veterinárním lékařem. – Rád bych věřil, že to tak zůstane a nevznikne na základě vašeho článku nějaký úřad, který by za naše daně rozhodoval o tom, které hračky se prodávat mohou a které ne.“

 

Jak svého psa můžete ochránit?

Jiří Kovář svou zkušenost sepsal a uveřejnil na internetu. Dovozce, který psí hračky, jež byly předmětem testu, dováží do ČR z Číny, se proti jeho článku ohradil a pohrozil mu žalobou za to, že výrobky označil za ‚jedovaté‘. Text proto prodejce raději přeformuloval, rozhodl se ale obměnit sortiment svého obchodu. „Tento typ hraček jsem opravdu naházel do krabice a mám je hozené, pro ukázku zákazníkům, bokem.“

Před nežádoucími účinky toxických ftalátů můžete svého psa chránit jedině tak, že mu nebudete kupovat aporty z PVC. Jestliže doma nějaké máte, raději je vyhoďte do tříděného odpadu a nahraďte je hračkami z jiných materiálů (např textilními či latexovými).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *