Plasty již zamořily oceány natolik, že jimi má zamořený trávicí trakt 60 % mořských ptáků. Informovali o tom výzkumníci Australské federální agentury pro vědecký výzkum (CSIRO) v nedávno publikované zprávě o rozsahu a zamoření populací mořských ptáků odpadními plastovými částicemi.
Plastové částice, které zamořují světové oceány stále víc, se dostávají do těl všech mořských živočichů a následně i do organizmu těch, kteří se jimi živí.Plastové částice se tak objevují i v trávicí soustavě zvířat, jejichž život s mořem přímo spjatý není.
Nejvíce znečištěním vody plastovými odpadky podle výzkumu trpí ti ptáci, kteří jsou na moře vázaní. Největší množství plastu bylo nalezeno v žaludcích buřňáků, albatrosů a tučňáků.
Čtěte také:
Ročně v oceánech skončí 8 milionů tun plastů
odle vědců každý rok světové oceány zamoří 8 milionů tun plastového odpadu. Na jeden čtvereční metr plochy oceánů tak podle odhadů připadne 15 igelitových tašek plných plastu. K největším znečišťovatelům…
V roce 2050 bude mít plast v žaludku každý mořský pták
Podle odhadů vědců bude počet ptáků, kterým se s potravou do žaludku bude dostávat i plast, stoupat úměrně tomu, jak poroste zamoření moří odpadky. Odhadují, že už v roce 2050 na světě nebude jediný mořský pták, který by měl žaludek bez plastů.
Že dnešní ‚doba plastová‘ znečišťuje oceány značným tempem, svědčí i výsledky vůbec prvních podobných výzkumů. Když v roce 1960 oceánografové a biologové začali zkoumat obsah žaludků mořských ptáků, činilo zamoření jejich populací plasty jen 5 %.
Následky: Ucpání trávicího traktu a pomalý úhyn
Víčka od pet lahví, plastové úlomky, igelitové obaly, polystyren, syntetická vlákna – to jsou jen některé části, které moře vyplavuje na plážích zejm. na jižní polokouli. Ptáci je často sezobnou, protože si je spletou s potravou. Odpadky jejich trávicí trakt ucpávají a dochází k pomalému a bolestivému úhynu ptáků.
Podle australských vědců však není na řešení pozdě. Stačilo by zlepšit odpadové hospodářství, a to především v rychle se rozvíjejících zemích, odkud se odpadků do moří dostává nejvíce. Že jsou tato opatření účinná, se ukázalo, když evropské země zavedly přísnější pravidla pro zacházení s odpady. Během jednoho desetiletí se výskyt plastů v trávicím traktu ptáků u Středozemního moře výrazně snížil.