„Nejezte Nutellu, obsahuje velké množství palmového oleje,“ vyzývá francouzská ministryně

nutellaFrancouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová vyzvala spotřebitele, aby nekonzumovali čokoládovou pomazánku Nutella. Její výrobce, italská společnost Ferrero, podle političky k výrobě používá velké množství palmového oleje a přispívá tak k masivnímu odlesňování planety a změnám klimatu.

 

Podle francouzské ministryně životního prostředí, již citovala agentura AFP, může bojkot oblíbené čokoládové pomazánky přispět k ochraně deštných lesů, které jsou masivně kácené právě kvůli výsadbě palmy olejné. Podle Ségolène Royalové lidé mohou zachránit planetu, když nebudou jíst Nutellu.

Společnost Ferrero kritiku francouzské ministryně odmítla komentovat a uvedla jen, že se používání palmového oleje nevylučuje s respektem k životnímu prostředí a obyvatelstvu dotčených míst. Firma se prý navíc účastní projektů na podporu udržitelnosti pěstování palem olejných.

 

Přečtěte si také:

„Nejezte Nutellu, obsahuje velké množství palmového oleje,“ vyzývá francouzská ministryně

Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová vyzvala spotřebitele, aby nekonzumovali…

Číst dál...

 

Palmový olej je také zdraví škodlivý

Palmový olej je jednou z nejlevnějších surovin, která se pro svou nízkou cenu hojně využívá v potravinářství i v kosmetice. Odborníci nicméně varují, že ke konzumaci není příliš vhodný. Obsahuje totiž vysoký podíl nasycených mastných kyselin, které neprospívají kardiovaskulárnímu systému.


Kácením deštných lesů je nejmasivnější v jihovýchodní Asii.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) navíc uvádí, že zvětšování ploch plantáží palem olejných vede k devastaci tropických deštných lesů, způsobuje erozi půdy, zvýšení produkce skleníkových plynů a v neposlední řadě úhyn ohrožených druhů živočichů, kteří jsou na deštné lesy vázaní. Produkce palmového oleje nicméně přispívá k ekonomickému rozvoji dotčených států.

 

Foto: allison.hare, Flickr.com (některá práva vyhrazena)