Bobr evropský je u nás poměrně vzácné zvíře a je proto chráněný. Když se ale na jednom místě bobři přemnoží, mohou způsobit četné komplikace. Své o tom vědí zemědělci a ochránci přírody v Poodří nebo vedení obce v Březolupech na Uherskohradišťsku – tam už mají dokonce povolení bobry utratit.
V Poodří se bobři přemnožili a nyní stavějí své hráze tak, že zdejším hospodářům teče voda do polí, což jim způsobuje statisícové škody.
Činnost bobrů se nelíbí ani ochráncům přírody, kteří mohou jen přihlížet tomu, jak voda zalévá cenné louky v Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Zemědělci i ochránci přírody mají pro bobří činnost pochopení, ale chtějí kompromis. Bobří hráze v Poodří se proto budou v srpnu bourat a bobři se budou stěhovat na horní tok Pustějovského potoka, kde byla navržena přírodní rezervace Pustějovské mokřady.
Čtěte také:
V Březolupech mají povolení bobry utratit
K radikálnímu řešení bobří otázky přistoupili v Březolupech na Uherskohradišťsku. Na jaře Zlínský kraj vydal průlomové rozhodnutí, když obci povolil odchyt a veterinární utracení tamější populace bobrů. Odvolával se přitom na bezpečnost zdejších obyvatel. Bobři zde totiž přehradili odtokový kanál a provrtali hráz sloužící k oddělení odtočných vod.
Vedení obce původně uvažovalo o odchytu bobrů a jejich převezení do jiných obcí nebo zoologické zahrady, nikde však o ně zájem nebyl.
Už na jaře se v Březolupech snažili bobry odchytit, ale nepodařilo se. Pokusí se o to znovu ve druhé polovině srpna.
připadne mi dost nevhodný že bobr který je vzácně chráněné zvíře zabijou. slovo utratit je pro divoká zvířata v přírodě lživý termín jak jenom okecat vraždu chráněného živočicha. dozajista by šel přemístit kamkoliv jinam.
ale mám své zkušenosti s myslivcih kteří po lese rozhazují otrávené návnady aby vyhladili orla, sokola či káně, rybáři co střílí načerno pelikány a další zvěrstva která u nás nejsou trestná.