Voda je stále vzácnější. V roce 2070 už nám nebude stačit

změny klimatu úbytek vody sucho podzemní voda pitná voda  voda photo

Spotřeba vody celosvětově roste. Za posledních padesát let lidé trojnásobně zvýšili svou spotřebu vody a stále více jí odčerpávají z podzemních zdrojů. Lidí přibývá, ale zásob vody dramaticky ubývá. Odborníci varují: Už v roce 2070 bude voda nedostatkovým zbožím!

Dlouhá období sucha, se kterými se setkáváme čím dál častěji, jsou důsledkem mnoha různých faktorů. Narušování režimu dešťů a změny vodních toků výrazně přispívají k úbytku zásob podzemní vody.

Nejvíce vody celosvětově spotřebuje průmysl a zemědělství – 70 až 90 procent. Zbytek připadá na spotřebu domácností, z nichž se ale 90 procent spotřebované vody vrací poměrně rychle zpět do oběhu. V zemědělství tomu ale tak není. Dvě třetiny vody, kterou zemědělci spotřebují například na zavlažování, se do oběhu vracejí jen velmi pozvolna a těžko.

 

 

Co budeme pít v roce 2070?

OSN varuje, že do roku 2030 budou mít klimatické změny velký dopad na zemědělskou produkci, a to hlavně na jihu Asie a Afriky. A bude-li vody ubývat tempem, jakým jí ubývá doposud, pocítí žízeň brzy nato i lidé.

Žízní podle odhadů začnou nejprve trpět lidé v Asii. Ta je domovem 60 procent lidské populace. Pouze třetina z nich má dnes přístup k pitné vodě. Za 18 let bude situace ještě horší.

Ani Evropané ale nezůstanou nedostatku pitné vody ušetřeni. Do roku 2070 pocítí podle zprávy UNESCO žízeň i obyvatelé střední a jižní Evropy. Už v roce 2050 by podle zprávy vydané Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) měla vzrůst poptávka po vodě o 55 procent.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = čtyři